Nová klec pro Lojzíka

30.10.2008 20:34

Brzy po tom, co přibyl do naší rodinky Lojzík, křeček syrský, bylo našim lidičkům jasné, že mu budou muset pořídit větší klec. Všechny dosavadní klícky byly tak akorát pro křečíky džungarské, ale Lojzík je aspoň dvakrát tak velký. Tak lidičkové začali procházet obchody pro zvířátka a internetové e-shopy. Ukázalo se, že v e-shopech je mnohem větší výběr než v sebevětším kamenném obchodě. Protože oni jsou nároční :) Tak se rozhodlo, že se objedná klícka a nějaké další výbavení z e-shopu.

Výsledek:
Takhle to všechno pohromadě vypadá. Více fotek ve fotogalerii.

Proč klec a ne třeba akvárko?

Vyhovuje nám líp, protože my rádi šplháme po šprušlích, někdy chodíme i po stropě. A když nám lidičkové klícku otevřou, můžeme volně vybíhat ven a zpátky jak se nám zamane.

Jaká klec?

Po pár dnech sledování Lojzíka došli lidičkové k poznatku, že Lojzík nemá moc rád přilišné výšky. Tak bylo rozhodnuto, že klícka spíš s výškou ne větší než je délka klece, max. 2-3 patýrka. Zároveň rovnou zavrhli klícky s patýrky z pletiva, protože po těch se křečkům i křečíkům špatně chodí, propadávají jim nožičky a hrozí i malé nebezpečí že se zraní. Tím byl výběr poměrně dost zúžený. A velikost - stará klícka pro džungaráčka měla 410 x 290 x 260 (výška) takže hledali o něco větší. Rozhodli se pro tuto klícku:

Klec TEDDY GIGANT I
Rozměry 59 x 36 x 41 cm, cena 660 Kč, výrobce Inter-Zoo. Více...

Je úplně skvělá, jediné co by snad šlo vylepšit je velikost dvířek - stará klícka měla otevírací celý strop a to je úplně skvělá varianta, v kombinaci s malými dvířky na bocích by to byla značka ideál, ale takovou pravděpodobně ještě nikdo nevyrobil :)

Vybavení

Většinu vnitřního vybavení, co se dodávala s klecí, zůstala nevyužita, protože se dají pořídit lepší kousky. Jediné, co zůstalo, byla plastová patra a žebříky. K tomu přibylo ještě jedno patro s prolézačkami. Je vyrobeno z kůry a dřeva a je moc hezké. Obsahuje domeček (ale malinký), houpačku a provaz. Lojza se tam vyřádí.

Dřevěný domek/hřiště MIA
Rozměry 32,5 x 24 cm, cena 255 Kč, výrobce Trixie. Více...

A ještě jedno vylepšení do klícky Lojza dostal - odpočívadlo nebo závěsnou houpačku. Má ji těsně pod stropem, v ní může ležet nebo z ní může prolézat ke dvířkám ve stropě. Materiál by měl být omyvatelný. Lojza je ale Lojza a místo odpočívání tam akorát vleze, pokouká a pak skočí dolů na patro. Vždycky to udělá žuch :-)

Odpočívadlo/závěsná houpačka
Rozměr 18 x 18 cm, materiál: nylon, cena 82 Kč, výrobce Trixie. Více...

Následují klasické nutnosti do křeččí klícky: kolotoč (alias běhací kolečko) Lojza potřebuje větší než 14-15 cm, co bývá standardně v klíckách pro křečky (říkají tomu pro "křečky" ale často je to maximálně pro křečíky). Ten, co dostal, je navíc plný, takže se mu bude běhat líp než po šprušličkách s dírama.

Kolotoč Rolly Jumbo
Průměr 19 cm, šířka 9 cm, cena 83 Kč, výrobce Savic. Více...

Domeček Lojzíkovi zůstal z dřívějška, umístěn je pod spodním patýrkem a naplněný pelíškovou vatou. Pod spodním patýrkem je navíc kromě domečku spousta sena, takže si tam Lojzík může dělat tunely. Miluje to, a taky to, že tam má od každého klid. Nikdo ho tam nenajde, když nechce :)

Domeček pro křečka
Rozměr např. 15 x 15 x 9 cm, materiál: nám se líbí dřevo víc než plast, cena do 100 Kč, výrobci různí

Aby se využil velký rozměr klece, dostal Lojza ještě jeden alternativní domeček nebo něco na prolézání - záleží na něm, jak tento kořen využije. Navíc jej může klidně rozkousat nebo sníst, protože je vyrobený ze samých přírodních věcí - kůra stromů, dřevo, bramborový škrob a med.

Prolézačka - kořen rohový
Rozměr 20 x 17 x 10 cm, materiál: přírodní produkt, cena 89 Kč, výrobce M+M. Více...

Misku mohl Lojza mít tu samou, ale tomuhle lidičkové prostě neodolali :) Je roztomilá a existuje i verze pro morče a králíka (liší se potiskem i velikostí).

Keramická mista s potiskem "křeček"
Rozměr průměr 8,5, výška 2,7 cm, materiál: keramika, cena 60 Kč, výrobce Hagen. Více...

A k tomu jsme všichni společně dostali jeden z těch moderních transportních kufříků, které jsou moc praktické, když je potřeba křečka nebo křečíka někam krátkodobě přenést. Mají pevné uši, takže se dobře nosí a nehrozí, že ucho upadne a křeček skončí na zemi. Taky mají vysoké boky, takže křeček v něm má docela soukromí a může tak být klidný, přitom ho může človík kontrolovat průhledem nahoře.

Transportní kufřík
Rozměry 23x18x16 nebo 30x23x21 cm, materiál: plast, cena 136 (ten menší) nebo 212 Kč, výrobce Trixie. Více...

Objednávání na e-shopech má drobnou nevýhodu - těžko se odhaduje rozměr věci z fotky, lepší jsou fotky, kde je vedle věci taky zvířátko. I proto lidičkové koupili domeček LUKA, který je Lojzovi malý. Ale u nás to není problém, tak skončil prozatím u Brusinky :)

Domeček LUKA pro křečka
Rozměry 16x17x7,5 cm, materiál: dřevo a kůra, cena 68 Kč, výrobce Trixie. Více...

Odkud objednat?

Původně si lidičkové vybrali různé součásti v různých e-shopech, a že jich je spousta. Pak ale narazili na Exo-eko, kde měli téměř všechno, což bylo samozřejmě ideální. Tento shopík můžeme doporučit - ceny mírné, obrovský výběr, příjemná obsluha, rychlé vyřízení objednávky.

A co na to Lojzík?

Byl to úspěch. Lojzík byl nadšený a hned všechno prozkoumával. Od té doby, co je v nové kleci, tráví mnohem víc času mimo domeček, a to ještě není moc ochočený. Všichni jsme rádi, že je Lojzík v novém obydlí šťastnější.

Zpět